(1922 - 2000 година)
I - част
1923 година
С протокол № 1 /
12.03.1923 г. е устроена утро-забава с участие на ученици, спомагателни
членове, чиито приходи от продажбата на билети са за фона на читалището.
1923 – 1926 година
Организирани са вечерни курсове, изнасят се четения,
реферати, вечеринки с литературен характер, утра – матинета в празничните дни.
1925 година
На 15.11.1925 г. за
председател е избран Деян Стефчов.
1926 година
С разрастване на читалищната дейност се явява необходимост
от сцена и е взето решение с протокол да
бъде искана от училищното ръководство,една от училищните стаи и да се изгради
сцена.
1927 година
Читалището живее много слаб организационен живот, без
каквато и да е публична проява
1933 година
Сформира се общообразователен курс, който се ръководи от
учителя Иванов.
1934 година
Избран е нов Управителен съвет с председател Крум Андонов Митов. Стоил Пчелински
/подпредседател/ прави предложение читалището да се преименува на името на
писателя и читалищния деец Стилиян Чилингиров.
През същата година, през месец септември напуска селото
учителя Иванов и се премества в гр. София.
1935 година
На 28.04.1935 г. в 10.00 ч. читалището се преименува името на писателя Стилиян Чилингиров.
1936 година
Изпратена е молба до Общинския кмет в с. Църква с искане да бъде осигурено място
за бъдеща постройка на читалище „Стилиян
Чилингиров”. Пред тази година е избран нов Управителен съвет с председател Крум
Митов.
1937 година
През тази година на
отчетно-изборно събрание е избран нов Управителен съвет, като за председател е
преизбран Крум Митов.
1938 година
Председател на читалището е Крум Митов. Книжният фонд на библиотеката наброява 836 тома.
1939 година
На 07.01 /първият ден на Коледа/ се изнасят с небивал успех,
драмата „Земя” от Марий Ягодов.Вечеринката е посетена от 132 души и има приход от 729 лева.По предложение на Диман
Скачкарски на всеки участник в
представлението е даван безплатно по един билет.
По случай патронният
празник на читалището /19.01/ и неговата
15 годишна просветна дейност, младежката любителска театрална трупа представя с успех ЮБИЛЕЙНА
вечеринка.Представена е драмата „Разбит живот” от Ал. Тихов и комедията „Тримата ефрейтори”.За представянето на
пиесите е искано разрешение от Пернишкия
полицейски участък.
По предложение на библиотекаря Григор Атанасов, читалището е абонирано за ежедневник „Заря”, с цел да
се засили интереса към една публична читалня, която УС възнамерява да открие
Диман Скачкарски предлага да започне постепенно подвързването на библиотечния фонд с корици, за да
се съхрани неговия вид.
На 29.03 е направен избор за делегати за пунктовата
читалищна конференция, състояла се на 02.04.39 г. в с.Мошино . Диман Скачкарски е избран да представлява
читалището от името но УС , като изнесе доклад за неговата дейност.
1940 година
Касиера на читалището Диман Скачкарски по решение на УС закупува билети необходими за предстоящите изяви на театралната трупа.
Изнесените представления изпълняват голяма роля подпомагайки морално и материално читалището.
1941 година
Председател е Диман Скачкарски и секретар Недялко Петров.
Организират се следните вечеринки :
07.01 – „Калната топка”-драма и „Патилата на гостенина”
29.01 – „Митре шивача и Ламбо кърпача” и „Таласъм”
30.03 – „Пенчо се жени” , „Крадецът Хасан” и „Червените панталони”
1942 година - 20 години читалище в с. Драгичево
Председател е Диман Скачкарски.
На 19.01. е представена битовата драма "Люти клетви" и комедията "Всички влюбени" от Стефан Савов.
На 19.04. за делегати на Околийска читалищна конференция са избрани Неделко Стоичков и Александър Накев. Публичната проява през 1942 година била забранена поради липса на оригинално утвърден устав.
С писмо на Министерството на народното просвещение / комисия за наименованията с народностно и обществено значение/ с изх. № 3167/11.05.42 г. и ех. № 5/15.05.42 г. уведомяват, че съгласно чл. 5 от Закона за наименованията не може читалището ни да се именува "Стилиян Чилингировтъй като той е още жив и е необходимо да се избере друго име на заслужил българин, но той да е починал пред повече от 20 години. С Държавен вестник № 95/02.06.42 г. се променя името на читалището в "ПРОБУДА", а Уставът на читалището с новото име е преутвърден от МНП със Заповед №5953/17.12.42г.
Тази година е обявена за юбилейна ~ 20 години от основаването.
Събрани са портрети от лицата членували от 1922 до 1942 година и е направен юбилеен читалищен албум./За огромно съжаление този албум никъде не е съхранен/.
За събиране на волни помощи от населението са съставени три комисии, които да обходят селото по райони:
„Селото”, „Калиница”, „Реката” и „Гарата". Избран е юбилеен комитет с председател- свещ. Стефан Хар.Станев, секретар – Диман Скачкарски, касиер – Крум Мартинов и членове - Крум Митков. Иван Йорданов,Димитър Стоев, Йото Велинов Михал Царски. Комисията от махала „Гарата" предава на касиера, сумата от 3 500 лв. ,комисията от махала „Селото” – 1 033 лв. ,комисията от махала „Реката” — 580 лева. Председателя Скачкарски представи сумата 500 лева, изпратена от бившия учител и основател на читалището Симеон Иванов
Симеонов, като дар на читалището послучай юбилея му. Общо сумата е 5 613 лв. като 4 572 са отнесени към фонд "Постройка" и сумата по този фонд става 10 ООО лв.
Останалата сума се разходва за юбилейни разходи
За библиотеката за закупени още 5 тома и получени като дарение -176 тома.
Читалищните членове са били 51.
1943 година
Председател -Диман Скачкарски.
На 19.01.1943 година в присъствие на голям брой селяни, читалищни членове, гости от околните селища и София, представители на административните власти и организации се състоя юбилейно тържество- 20 години от създаването на читалището. На това тържество Симеон Симеонов е провъзгласен за пръв почетен председател и културен ратник в селото, Христо Лазаров Накев — за благодетелен член, а Деян Стефчев Китанов, Евтим Добренов Киров, Темелаки Васев Коравски, Димитър Стоев, Елена Маринова, протойерей Стефан Минев, Здравно Георев, Стилиян Чилингиров, Крум Андонов Митов, Иван Хр. Иванов, Костадин Илиев, Атанас Стоичков - за почетни членове. Иван Хр. Иванов - касиер на Соф.Окол. читалищен съюз произнася сказка на тема : "Ролята на читалището в миналото и днес". Изнесена е подходяща литературна програма от ученици при местното училище. След закриване на тържеството на официалните представители и гости, както и на no-първите и заслужили читалищни дейци е даден скромен обяд.
Дните от 19.01. до 24.05.43 г. са обявени за агитационно-просветни. През същото това време се развива една доста оживена просветна дейност. Организирана е изложба на книги при специална програма.
През 1943 година е сформиран курс по шев.
На 07.02. от 8.30 ч. Вечерта в салона на първоначално училище се представя драмата "Анга" от Иван Балканов. Посещението е отлично - 147 души, а прихода е 1 392 лв.
На 28.02. на общо годишно събрание е избран нов УС с председател свещ. Стефан Хар. Станев-роден 1910 г. и контролен съвет с председател Живко Атанасов Ценев.
С протокол № 6/21.03.43 г. читалището става колективен член на ПК "Напредък" - с. Драгичево.
На 25.04. от 9.00 ч. Вечерта в салона на училището театралната трупа при читалище "Пробуда" представя с голям успех историческата драма в 3 действия "Звездите на Търново" от Иван Балканов. Присъстват 178 души, а прихода е 2 015 лева. Всички артисти представят добра игра, но най-много се отличават Методи Димитров, Неделко Петров, Ерменка Димитрова и Данчо Тимчев . Присъстващият Кирил Герчев бивш учител и касиер на кооперацията в селото трогнат от доброто представяне на трупата изказва сърдечна благодарност на председателя на читалището свещ. Станев и дарява 1000 лева за фонд "Постройка ".
На 09.05. са представени комедиите "Всички влюбени'' и "Ординареца плаща". Вечеринката е посетена от 93 души, а прихода е 1095 лева.
"Послучай седмицата на "Българската книга" и денят на светите брат Кирил и Методий, дните 23 и 24 май да се отпразнуват най-тържествено, като дни на родната просвета. С това ще се приключи просветната дейност,развита от читалищните дейци, включена в юбилейната двадесет годишнина на читалището, открита на 19.01.19437 г.
На 23.05. в 9 часа сутринта празника е открит с хор от млади селски девойки под ръководството на свещ. Станев. Изнесена е сказка от учителката Стефана К.Герчева на тема „Човекът и книгата”. Изтъкнати са заслугите на книгата на книгите - Библията. Подредена е изложба на книги.
На 23.05. в 1 часа след обяд е проведено годишно събрание на което за председател на Настоятелството е избран свещ. Стефан Хар. Станев, а за председател на проверителната комисия Илинка Захариева Коларова -учителка.
На 23.05. в 9 часа вечерта представление с драмата "Край мътния поток" от П. Керемидчиев, под ръководството на свещ. Стефан Станев с участието на селски младежи - любители и учителката София Т. Тодорова.
На 24.05. сутринта след черковната служба и водосвета е отпразнуван патронния празник на училището. След обяд на същата дата - традиционен молебен с обхождане синора на селото начело с черковната камбана, хоругви, свещеника, читалищни дейци, учителите , учениците и др.
Прихода на читалището през 1943 г. е 13 968 лв., а разхода -11 852 лв. Фонд
"Постройка" възлиза на 13 000.00 лв.. Читалището се е издържало само от членски внос, суми от театрални представления и волни помощи без да е получавало помощ от общината или държавата. Библиотеката разполага с 1 400 тома за около 40 хил.лв.
През периода 1928-1943 година артистичен талант и умение показват: Диман и Неделко Петрови, Дарина-Витанова, Цана Миланова, Иван Павлов, Методи Димитров , Григор Атанасов, Първан Владимиров, Боян Симеонов, Радоил Марков, Стефан Борисов, Драга Грозданова, Ерменка и Боянка Димитрови, Негрита Крумова, Крум Тимчев, Стефан Никифоров,Карамфил Йорданов,Гергин Миланов, Йордан Тимчев, Йордан Славков, Марика Накова, Живко Милев, Варадин Гигов, Цветанка Накова Добренова, Данчо Тимчев, Живко Лозанов, Димитър Йорданов, Стефан Кръстев, София Тодорова-учителка, Варда Андонова. В организационното укрепване на читалището освен изброените лица от театралната самодейност, значителен принос имат и Стоил Пчелински , Цанко и Стефан Атанасови, Михал Витанов, Иван Михайлов,
Александър Лазаров, Карамфил Йорданов, Живко Лозанов и още много други, които съвсем съзнателно присъединяват усилията си в полза на колективния труд.
Читалищните членове са били 57.
1944 година
Читалището се ръководи от УС избран през 194 година. Предвид мобилизиране на читалищни активисти както и бомбардировките над София читалището не може да постигне някакви съществени резултати. Положението със сградата и средствата става още no-тревожно, когато началото на годината училищното помещение се заема от евакуирана военно-инженерна работилница, читалищната сцена бива развалена. Тогава читалищното ръководство и читалищния актив остават напълно безпомощни.
Приходите през 1944 г. са 7728, а разходите - 315 лв. Фонд "Постройка" - 25 619 лв. По-големи суми са внесен от: Кирил Герчев,Диман Скачкарски, Симеон Симеонов Трайко Иванов, Милан Славков, Кирил Тошев, Крум Андонов Костадин Илиев, Стефана Герчева, София Тодорова и др.
Читалищните членове са били 58.
1945 година
Читалищната дейност замира поради мобилизирането на по-голяма част от деятелите и читалищни членове в т.ч. и председателя на читалището свещ. Стефан Станев.
През тази година е възстановена сцената и на 04.02. тетралната
трупа представя пиесата "Хайдутин майка не храни9 oт П.Гаджев. Прихода от тази пиеса 4 500 лева.
На 10.06.45 г. на редовно годишно събрание за председател е избран Методи Димитров Стоев, председател на контролния съвет - Илинка Коларова.
Фонд "Постройка" - 42 887лв.
Читалищните членове са били 56.
1948 година
За председател е избран Варадин /Костадинов Гигов; зам.председател - Неделко Петров; библиотекар -Кирил Радев; секретар - Григор Атанасов и касиер Диман Петров. Театралната трупа е представила: комедията "Върла магесница" посетена от 133 души; драмата "Дванайсетия час" от Иван Балканов, посетена от 200 души; драмата "Човекът без сърце" посетена от 134 души.
Издадени са 2 стенвестника, посветени на В. Левски и на "Ден на книгата".
За библиотеката са закупени нови 30 книги и в края на годината фонда е 900 книги. Организирани са тържествени чествания на национални празници.
Читалищните членове са били 81.
1949 година
На 15.01. е проведена махленска конференция в махала Тарата" ръководена от Диман Петров на тема "Бъдещата дейност на читалището".
На 29 и 30.01. - 24 Конгрес на В.Ч.С.-София за делегати са избрани Диман Петров и Григор Атанасов.
На 27.02. на годишно-отчетно събрание за председател е избран Григор Атанасов Велев; Неделко Петров — подпредседател; Стойчо Борисов Ваклев -секретар; Диман Петров — касиер и Григор Стоев -библиотекар. Липсата на салон е причина за несъстоялите се 3 публични събрания с външни лектори. Театралната трупа е изнесла 3 представления - "Дванайсетия час" от Иван Балканов с посетители 204 души;
на 20.02. — комедията "Върла магесница" от Ал. Гиргинов
— посветена от 149 души. и драмата "Боряна" от Йордан Йовков
— посетена от 188 души.
На 20.03. за годишна отчетна конференция на О.Ч.С. в гр. Димитрово
за делегат е избран Диман Петров Скачкарски.
Фонд "Постройка'' — 66 337 лева. Библиотеката е имала 536 тома.
Читалищните членове са били — 85.
1950 година
Сформирана е местна лекционна група от 5 души, която изнася
различни по теми беседи. Проведените сказки са 5, а слушателите 265 души.
На 19.03. в гр. Димитрово се провежда читалищна конференция на
която присъства Диман Петров като представител от читалището в с. Драгичево.
На 02.04. е проведено годишно-отчетно събрание на което за
председател е избран Методи Димитров С тоев.
На 08.05. читалището участва в Околийски художествен самодеен
преглед с . представяне на: марш,народни песни, мелодекламация, три хора и две хуморески.
Библиотеката разполага с 960 тома. Приходите на читалището са
23 595 лв., а разходите – 21 527 лева.
Читалищните членове са били 38.
1951 година
Управителният съвет се състои от 7 души с председател Методи Д. Стоев.
Читалищният инвентар, поради липса на. собствена постройка е пренасян заедно с БФ /1 108 тома/ в сградата на братя Славкови, дома на Мирчо Божичков,в сградата на ТКЗС, а по-късно и е стопанската сграда /плевнята на Андон Митков/.
Народният хор съществува с 14 участника и танцова група от 8 участника. Проведени са 3 сказки с местни лектори. Дейността на читалището се спъва от липса на салон, липса на средства, заетост на ръководството в производството и голямата разпръснатост на селото по махали. Танцовата група е ръководена, от. Цветанка Борисова Иванова, а певческият хор - от Янко Славков Топалов, тогавашен учител, който освен в местни изяви, вземат участие и в Околийския преглед на художествената самодейност, проведен от О. Ч. С. през месец май 1951 година в с. Калкас. Много добре се изявяват и индивидуалните изпълнителки Стоилка Рангелова и Боянка Димитрова. Индивидуалните изпълнителки Фиданка Аспарухова, Боянка Владимирова и Велика Борисова се изявяват с успех в пунктовия, околийския и окръжния преглед на самодейността.В началото на годината е формиран агротехнически кръжок, посещаван предимно от младежи, с
ръководител Надка Жекова Спасова, ч,ген на контролния
съвет на читалището. Организирани са и образователни
курсове за неграмотни жители на селото, провеждани от
учителите Иванка Деянова и Веска Димитрова. Тържествено се честват всенародните празници в селото.
Читалищните членове са били 51.
1954 година
На 31.01 на годишно-отчетно събрание е избрано ново читалищно ръководство с председател Вера Стоилова,секретар-Васил Младенов,библиотекар - Траянка Методиева. Новоизбраното ръководство не се справя с поставените задачи - няма нито една вечеринка, агит-табла и др.
ЗАПОЧВА СТРОЕЖА НА ЧИТАЛИЩНА СГРАДА.
Строежът се извършва на стопански начала без осигурени капиталовложения
и лимит.Налагат се промени в архитектурния проект на сградата. Създава се
допълнително работа и трудности по разваляне на стари постройки и превоз на
материалите от Перник, Крапец и Витошко.
Библиотеката разполага с 1600 тома. Читалищните членове са били 53.
1961 година
През годината е избран Управителен съвет с председател Крум Тимчев. Читалищната сграда е още в строеж, но библиотеката е нанесена. Библиотекарката Маргарита Петрова не е на платена длъжност. Въпреки недовършения салон редовно се прожектират филми.
От момента на събаряне на училищната сграда в старото село; която вече не се е ползвала за учебни цели, "готвените програми за прегледи и фестивали не удовлетворяваха никого, защото бяха периодически явления, а подготовката им ставаше на открито и при крайно лоши условия''.
Читалищните членове са били 92.
1962 година
Макар и много бавно читалищната сграда постепенно се оформя, става годна за ползване. През тази година тя гостоприемно отваря вратите си за една по-обемна, по-целенасочена и резултатна дейност. Много грижи и усилия за започване, изграждане и обзавеждане на читалищната сграда са положили много съзнателни читалищни членове, жители на селото, подпомогнати от партийния и комсомолски актив. Построяването на многоочакваната сграда, условията за работа в нея привличат повече млади хора в организационния живот на читалището. Мнозина млади хора като учителя Славчо Симов, Ценко Паунов, Кирил Лефтеров,Васил Иванов,Васил Лозанов, Евгени Георгиев, Данчо Янев, Илия Стефанов и др.
Активно се включват в ползотворна читалищна дейност.Подобрява и разширява се културно-масовата и увеселителна дейност, обогатява се книжния фонд, повишава се нивото на художествената самодейност,утвърждава се постоянен женски читалищен хор, правят се опити в танцовата самодейност. КИНОТО като всеобхватен разпространител на културни ценности и широка информация става редовен спътник в живота на младите хора. Увеличават се рециталите, годишните чествания, младежките забави и увеселения, умножават се концертите на пътуващи групи и театрални постановки с участието на местни сили и на самодейни състави от близките села.
1963 година
Организирано е тържество срещу Нова година с активната помощ на учителите Савова, Каракашева, Витанова, Райчева и Савов.
Създава се самодеен колектив/от млади и стари/, който гостува в Люлин и Г. Бучино. "Добри таланти се показаха и на общинския и окръжен събор - надпяване, надиграване и надсвирване". Класиран и с връчена грамота е и обреда "Седянка" в гр. Брезник.
Гостуват народни певци. Организирани са концерти.
Извършват се довършителни дейности по сградата / отвън и отвътре/. Дейно се включват: Методи Стоев — партиен секретар, Евгени Георгиев - секретар на Комсомола, Златан Савов, Аспарух Трайков, Иван Михайлов, Стефан Ваклев, Огнян Стойнев.
През годината е избрано ново ръководство с председател Славчо Симов,зам. председател Стефан Ваклев, просветник — Каракашева, касиер —Васил Лозанов, секретар — Диман Петров, отговорник по самодейността — Евгени Георгиев, домакин — Златан Савов и членове Светла Ангелова и Фиданка Миткова. УС работи добре. Библиотекар е Маргарита Петрова –нещатна. Необходимо е отпускане на бройка за щатен библиотекар.
Читалищните членове са били 68.
1964 година
Избрано е ново ръководство на читалището с председател Евгени Георгиев, зам.председател – Златан Савов,секретар – Георги Ковачки, касиер-домакин – Васил Лозанов, отговорник по библиотечната дейност – Данчо Марков, отговорник за лекционната пропаганда – Диман Петров,отговорник за художествената самодейност — Драга Савова и членове - Стефан Ваклев и Асен Милев.
1966 година
През тази година в читалището има утвърдена щатна бройка за библиотекар. Библиотекарка е Йорданка Михайлова.
1967 година
Битовият хор към читалището е класиран като "Отличник" от Централния организационен комитет за всенародно надпяване.
Библиотеката има 270 читатели.
Читалищните членове са били 238.
1968 година
Читателите са 280, раздадените книги - 3880, новонабавени -218. Проведена е среща с писатели пишещи за най-малките. С читатели са обсъждани решенията на юлския пленум на ЦК на БКП. Проведена е среща-двубой между селата Драгичево и Рударци на тема: "Какво знаете за българо-съветската дружба". Осъществено е колективно посещение и обсъждане на филма "Семейство Улянови", а така също и на книгата "Семейство Улянови". Изнесени са здравни и просветни лекции, на полето и фермите. В чест на 25 години от социалистическата революция е проведена заря, а съвместно с учениците е подготвена тържествена програма. Изготвени са витрини за 03. и 08.03.; 01.05.;09.09..
1969 година
Библиотечният фонд е 1887, а читателите 250. Направена е витрина за 100- годиш. на Ленин; 08.03.;03.03.;02.0б. и др.
Представен е рецитал посветен на Смирненски. Изнесени са здравни и просветни лекции на полето и във фермата.
1970 година
Проведена е читателска конференция със смесена тематика. Проведена също е среща на три поколения с генерал Кръстан Кръстанов и Вера Иванова -полит.затворник, които разказват за героичното партизанско движение и нелегалност. С вълнение минава и срещата с писателя Павел Вежинов. Проведена е и среща с виетнамски студенти, които разказват за героичната борба на виетнамския народ. Проведени са читателски конференции и обсъждане на книги.
Библиотечният фонд е бил 2019 тома, а читателите -201.
1971 година
Проведени са две беседи с учащите се на теми: "Родителите и ръководство на детското четене", "Ролята на книгата за комунистическото и естетическо възпитание на пионерите". Посетена е къщата-музей на Г. Димитров. Проведен е двубой на тема: "Георги Димитров -наша гордост" с участието на ученици и комсомолци.Битовият хор изнася концерт в с. Ковачевци. Проведен е също двубой със с. Дрен на тема: „50 години СССР”.
Библиотечния фонд е 2412, читателите – 151, а членовете също 151.
1975 година
Проведени са тематични вечери, обсъждания на книги с 3 клас, утра и рецитали
Библиотечният фонд е 3312, а членовете на читалището - 84.
1976 година
На състоялия се Окръжен събор на народното творчество - "Бърдото - 76" участие вземат: фолклорна шесторка с 3 песни и индивидуални изпълнения на народни песни от Велика Борисова и Фиданка Матева. Фолклорната шесторка получава грамота за отлично представяне. На петия републикански фестивал грамота и званието "Първенец" получава същата група.
Индивидуални награди - грамоти за отлично представяне на окръжен събор на народното творчество в гр. Перник получават: Фиданка Григорова, Велика Борисова, Величка Христова, Надка Петрова и Здравка Василева.
Послучай 103 години от обесването на В. Левски е представен рецитал, съвместно с Комсомола на тема "Апостолът на свободата". На 05.03. е проведена викторина - "100 години Априлска епопея" между селата Драгичево, Рударци и Кладница.
На 14.03. е представен рецитал и седянка "Тлака в Алтъново" от Вазов.
Правени са витрини по повод бележити дати и годишнини.
Библиотечният фонд е 3787, читателите - 258, членовете - 250.
СЛЕДВА ПРОДЪЛЖЕНИЕ . . . . . . . . . . . .
Няма коментари:
Публикуване на коментар